Abychom vám přiblížili přípravy letošního MČR na krátké trati, hlavní rozhodčí Jan Panchártek (Panchy) vyzpovídal stavitele tratí Jana Petrželu (Ňufa).
Ahoj Ňufe, máme měsíc do závodu. Kdy od tebe uvidím finální tratě?
Tratě už mám hotové, teď už je jenom ladím. V tomto týdnu musím všechno pořádně proběhat, abych si byl jistý, že žádné kontroly nebudou na náhodu.
Podle toho, co jsem od tebe zatím viděl, vypadají tratě velmi náročně. Co bys o nich ještě závodníkům řekl?
Můžu prozradit, že tratě budou nejenom mapově, ale i fyzicky velmi náročné. V průběhu závodu se několikrát velmi změní charakter terénu, takže závodníci budou muset zvládnout změnu tempa i techniky navigace. Terén klade skutečně velký odpor, slovy klasika: nebude to nic pro těžkonohé.
Nakousl jsi terén, šíří se fámy, že veteráni poběží v nezajímavých částech lesa. Jak to tedy je s rozdělením prostorů?
Vzhledem k problémům, které na posledních šampionátech byly s velkým počtem startujících, jsme se rozhodli rozdělit celý prostor do třech částí. To nám umožní, že se start Veteraniády bude moci překrývat se startem kategorií MČR. Každá ze tří částí je trochu odlišná, ale můžu garantovat, že všechny jsou hodné middlového šampionátu. V prostoru 1 se poběží pouze finále MČR (A,B,C,D), tento terén je velmi zavřený a kamenitý. Závodníci budou od startu do cíle bojovat nejenom s velmi těžkou podložkou, ale i nepříjemnou vegetací, která prověří jejich bojovnost a houževnatost. Prostor 2 bude použitý pro kvalifikaci MČR a finále Veteraniády. V tomto terénu není tolik zelené a žluté, o to víc tam je ale kamenů a srázků. Prostor 3 je určen pro kvalifikaci Veteraniády. I v tomto prostoru je spousta kamenů, ale celkově se jedná o pocitově nejpříjemnější část lesa.
Takže i veteráni se nemusí bát, že by o kameny neklopýtali. Dají se jednotlivé terény k něčemu přirovnat?
Prostor 1 podle mě nemá v Česku příliš obdoby, snad mě napadá jen jižní část Závory (Hradiště 683). Prostor 2 bych přirovnal ke střední části Závory (Závora střed). Prostor 3 mi nejvíce připomíná terény kolem Vyhnánova (Liščí hora).
Organizátoři se v současnosti potýkají s problémem kůrovce a větrných kalamit. Jak jsou na tom Čížkovy kameny?
Větrné smrště se prostoru zatím naštěstí vyhnuly (ťuk ťuk). Kůrovec se nachází bohužel i zde. Sem tam se objevují nové paseky, ale není to v takovém rozsahu, aby to negativně ovlivnilo tratě.
Není úplně typické, aby stejný stavitel stavěl kvalifikaci i finále. Neukousl sis příliš velké sousto?
Právě kvůli systému tří prostorů by bylo dost složité všechno řešit s druhým stavitelem, tak jsem si to v záchvatu nadšení vzal na triko všechno. Jsem celkem rád, že jsem se po lednových státnicích neupsal nikde na plný úvazek, protože postavit 45 tratí na sobotu a 60 na neděli je dost psycho.
Kolik kontrol po tobě vlastně budu muset v lese zkontrolovat?
V lese mám skoro 300 kontrol, aspoň natrénuješ na družstva.
Ses zbláznil? To bude kontrola na každém šutru, ne?
Buď v klidu, na mapě je 1276 jednotlivě zmapovaných kamenů, 372 srázků a nespočet kamenných polí. Pár kontrol je navíc i na jiných než černých objektech.
To se mám na co těšit. Díky za report a budu se těšit na finální soubory!